Oferty na 2024 rok

izrael-banner2

polski-pilot

JORDANIA – ANTYCZNY KWIAT PUSTYNI
WYCZIECZKA OBJAZDOWA
16.03 – 23.03.2024

 • W PROGRAMIE

   

  AKABA (KURORT Z PIĘKNYMI RAFAMI NAD MORZEM CZERWONYM); KERAK (ZAMEK – GENIUSZ ARCHITEKTURY MILITARNEJ KRZYŻOWCÓW); MADABA (MIASTO MOZAIK); GÓRA NEBO (NAJBARDZIEJ CZCZONE MIEJSCE W JORDANII); AMMAN (PIĘKNA STOLICA JORDANII); CITY TOUR PO AMMANIE; ZAMKI PUSTYNI – ŚWIADECTWO KALIFÓW I KSIĄŻĄT Z DYNASTII UMAIJADÓW); JERASH (JEDNO Z NAJLEPIEJ ZACHOWANYCH PROWINCJONALNYCH MIAST IMPERIUM RZYMSKIEGO); AJLUN (ISLAMSKA FORTECA WYBUDOWANA PRZEZ SIOSTRZEŃCA SALLADYNA. FORTECA WYSYŁAŁA NOCĄ SYGNAŁY ŚWIETLNE OD ERFURTU PO KAIR); MORZE MARTWE (KĄPIELE I ODPOCZYNEK W NAJBARDZIEJ ZASOLONYM AKWENIE WODNYM NA ŚWIECIE); SHOBAK (SAMOTNY ZAMEK PO CZASACH CHWAŁY KRZYŻOWCÓW); PETRA (KRÓLOWA JORDANII, RÓŻOWO – CZERWONE MIASTO NABATEJCZYKÓW; WADI RUM (KSIĘŻYCOWA PUSTYNIA, CZERWONA DOLINA – WYKORZYSTYWANA W FILMIE MARSJANIN RIDLEYA SCOTTA); NOCLEG W NAMIOTACH BEDUINÓW NA PUSTYNI WADI RUM (NOCLEG POD GWIEŹDZISTYM NIEBEM NA ZAKOŃCZENIE PROGRAMU TO NIEZAPOMNIANE CHWILE TEJ WYCIECZKI, GDZIE GWIAŹDZISTE NIEBO DAJE POCZUCIE CAŁKOWITEJ WOLNOŚCI); PUSTYNNY JEEP SAFARI (W SAMOCHODACH TERENOWYCH POZNAMY NIEZWYKŁE FORMACJE SKALNE I ŻYCIE BEDUINÓW)

  WJAZD DO JORDANII NIE WIĄŻE SIE JUŻ Z ŻADNYMI OBOSTRZENIAMI ZWIĄZANYMI Z COVID-19
  - test na obecność COVID-19 nie jest wymagany
  – kwarantanna nie jest obowiązkowa
  – szczepienia nie są wymaganeW PRZYPADKU ZMIAN W PROCEDURACH SANITARNYCH, KLIENT ZOBOWIĄZANY JEST DOSTOSOWAĆ SIĘ DO NICH.
  ZALECA SIĘ WYKUPIENIE UBEZPIECZENIA OD REZYGNACJI

   

  1 DZIEŃ /AKABA

  - W godzinach rannych zbiórka grupy przed wyjazdem w Szczecinie na ulicy Sambora / miejsce postoju autokarów (ulica łącząca ul. Potulicką z ul. Kopernika)

  (zostaną oznakowane bagaże oraz sprawdzone paszporty)

  - Przejazd autokarem do Berlina. (po drodze przewidziany krótki postój na WC) /przejazd autokarem dodatkowo płatny /

  - Odprawa paszportowa na lotnisku w Berlinie i nadanie bagażu do Akaby

  - Przelot na trasie: BERLIN – AKABA (przelot bezpośredni)

  - Przylot do Akaby, odprawa bagażowo – celna, sprawdzenie dokumentów, spotkanie z lokalnym przewodnikiem

  - Przejazd do hotelu,

  - zakwaterowanie w hotelu, czas wolny, kolacja i nocleg.

  AKABA – jordańskie „okno na morze”, przynosi odświeżające wytchnienie po pejzażach różowej pustyni na północy. Czyste, piaszczyste plaże i rafy koralowe są szczególnie chronione przez Jordańczyków.

  W przejrzystych przybrzeżnych wodach Akaby można z bliska obserwować podwodne życie. Turyści poznają rafę, podjeżdżając do określonego miejsca i wypływając na krótko w morze. Niezwykłe pionowe prądy i bryza morska powodują, ze nurkowanie jest wyjątkową przyjemnością i można w ten sposób ochłodzić się nawet podczas upalnego lata. Rafa w zatoce Akaba jest nienaruszona i kwitnąca, upiekszona nie dającym się opisać bogactwem koralowców i ryb. Powszechnie występują tu takie gatunki jak koralowiec Fungia, Montipora i rzadka Archelia – czarny drzewiasty gatunek, który można znaleźć na dużych głębokościach, odkryty osobiście przez króla Husajna. Przez rafę przedzierają się: błazenki, rożce arabskie, babki, parzydełkowce, papugoryby, iglicznie i wiele innych gatunków. Dwa najbardziej intrygujące to: niegroźny, żywiący się planktonem rekin wielorybi oraz wijący się węgorz ogrodowy.

  Akaba może poszczycić się najlepszymi na świecie warunkami do nurkowania z akwalungiem, zarówno w dzień, jak i w noc. Działa tu Królewski Klub Nurkowy. Wiele innych organizacji również zajmuje się organizowaniem sportów wodnych. Można tu nurkować, łowić ryby i żeglować. Dla tych, którzy chcą zobaczyć życie podwodne”na wyciągnięcie ręki”, niewątpliwą atrakcją są łodzie ze szklanym dnem, umożliwiające obserwację morskiego świata.

  Na końcu bulwaru nadbrzeżnego w Akabie znajduje się MAMELUCKI FORT, a na wysepce pośrodku zatoki – ZAMEK SALADYNA, rywala Ryszarda Lwie Serce i Reginalda z Chatillon. W XX wieku sprzymierzone siły arabskie wraz z pułkownikiem T.E. Lawrence`em wydarły port z rąk Turków osmańskich, odnosząc jedno z najbardziej spektakularnych zwycięstw

  2 DZIEŃ /AKABA – KERAK – MADABA – GÓRA NEBO – AMMAN

  Śniadanie.

  Po wykwaterowaniu z hotelu, żegnamy Morze Czerwone i udajemy się w malowniczą podróż szlakiem legend i tradycji krzyżowców. Malownicza i historyczna Droga Królewska to dodatkowe atuty tego dnia.

  KERAK (AL KARAK)
  Zbliżając się do zamku, najpierw jedziemy wzdłuż urwistego kanionu Wadi Al-Mudżib, głębokiego na 1000 m., którego widok doskonale wprowadzi nas w nastrój panujący w Al-Karak. Sam fort stanowi ciemny labirynt z pomieszczeniami o kamiennych sklepieniach i niekończącymi się korytarzami. Sam zamek jest raczej imponujący niż piękny, ale stanowi przykład geniuszu archotektury militarnej krzyżowców.

  Najznakomitrzym lokatorem zamku Al-Karak był Reginald z Chatillon, którego reputacja zdrajcy, intryganta i okrutnika nie ma sobie równych. Kiedy zmarł Baldwin II, jego 13-letni syn i następca, chory na trąd, zawarł pokój z Saladynem. Trędowaty król zmarł nie pozostawiając po sobie syna. Wtedy na scenę wkroczył Reginald, który pojął za żonę Stefanię – bogatą wdowę po zamordowanym regencie.natychmiast po przyjęciu władzy Reginald zerwał rozejm z Saladynem, który powrócił z potężna armią, gotów do wojny. Reginald i król jerozolimski Gwidon stanęli na czele armii krzyżowców i ponieśli druzgocącą klęskę. Reginald został wziety do niewoli, a następnie ściety przez samego Saladyna. Zapoczątkowało to okres upadku potęgi krzyżowców.

  GÓRA NEBO
  Dziesięć minut na zachód leży najbardziej czczone miejsce w Jordanii: GÓRA NEBO, gdzie przypuszczalnie zmarł i został pochowany Mojżesz. Wcześni bizantyjscy chrześcijanie wybudowali w tym miejscu mały kwadratowy kościółek, który później rozrósł się w obszerny kompleks. Trwające 60 lat wykopaliska odsłoniły bazylikę i rozległe zabudowania klasztorne. Z podwyższenia przed kościołem rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na dolinę Jordanu i Morze Martwe aż po dachy Jerozolimy i Betlejem.

  MADABA
  podróż na południe od Ammanu liczącą ponad 5 tys. lat Drogą Królewską, wiodącą wzdłóż pasa starożytnych miejsc, jest jedną z najbardziej zapadajcych w pamięć przejażdżek w ZIEMI ŚWIĘTEJ. Pierwszym miejscem na tej trasie jest Madaba, „miasto mozaik”.

  Główną atrakcją Madaby – we współczesnej greckiej cerkwi św. Jerzego – stanowi cudownie bogata, pochodząca w VI wieku bizantyjska mozaika ukazująca mapę z Jerozolimą i innymi świętymi miejscami. Ułożona z dwóch milionów kawałków kolorowych kamieni, o rozmiastach 25×5 metra, zachowana w oryginalnym stanie – z czego część doskonale widoczna jest do dzisiaj – mapa ukazuje wzgórza i doliny, wioski i miasta aż po deltę Nilu. Dzieło to nie ma sobie równych w Jordanii.

  AMMAN
  w godzinach wieczornych dojeżdżamy do hotelu w Ammanie.

  Zakwaterowanie, kolacja i nocleg. (w Ammanie mamy zaplanowane 3 noclegi). Kilkudniowy podyt w tej mistycznej okolicy Jordanii daje możliwość dotarcia w ciągu kilku godzin w najbardziej odległe zakątki kraju.

  Wieczorem AMMAN NOCĄ – dla chętnych (za niewielką opłatą) – sympatyczna wycieczka, aby poznać życie mieszkańców, skosztować słodki KANAFFEH (serowe ciasto moczone w słodkim syropie na bazie cukru).

  Pobliskie sąsiedztwo górującej nad miastem STAROŻYTNEJ CYTADELI pozostanie na długo w pamięci odwiedzających.

  3 DZIEŃ /AMMAN – CITY TOUR AMMAN – ZAMKI NA PUSTYNI

  AMMAN

  Po śniadaniu powita nas mieszanka starożytności i nowoczesności.

  Amman to miasto kontrastów, usytuowane na siedmiu wzniesieniach pomiędzy pustynią i żyzną Doliną Jordanu.

  Panoramiczny objazd miasta. Przystanek przy meczecie Króla Abdullaha, zwanym Błękitnym Meczetem,wybudowanym przez króla Husseina na cześć jego dziadka. Wjazd na Cytadelę znajdująca się na najwyższym wzgórzu miasta, Dżabal al-Oala`at. Już w XII w p.n.e. było ono zamieszkane przez starożytne plemię Amonitów. W okresie rzymskim zbudowano tu świątynię Herkulesa, w czasach bizantyjskich – kościół. W VIII w. pod panowaniem arabskim wzniesiono cytadelę z pałacem Omajjadów, otoczaoną murem o długości 700m. Ruiny wszystkich tych budowli do dziś można oglądać na cytadeli.

  Dookoła rozciąga się niesamowity widok na metropolię – fale białych domów oblewają pobliskie wzniesienia, a między nimi dumnie prezentuje się AMFITEATR mogący zmieścić blisko 6 tysięcy osób.

  Na terenie królewskiego kompleksu mieszkalnego, znajduje się 120- metrowy maszt z flagą Jordanii, która powiewa nad wzgórzami, napawając dumą mieszkańców kraju.

  ZAMKI NA PUSTYNI

  Z Ammanu wyjeżdżamy do wschodniej Jordanii, która słynie z licznych zamków z VII i VIII w n.e. oddalonych od siebie o zaledwie kilkanaście kilometrów. Zamki wybudowano podczas

  panowania KALIFÓW z dynastii UMAJJADÓW jako wiejskie rezydencje i lodże myśliwskie. Poznamy historię pierwszych władców ARABII. Posłuchamy legend o ekstrawaganckim życiu pełnym rozpusty.

  Odwiedzimy wpisany na listę ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA UNESCO ZAMEK QUSAYR AMRA – jest jednym z najbardziej znanych pustynnych fortyfikacji Jordanii. Kiedyś służył jako PAŁAC MYŚLIWSKI ale sławę zawdzięcza odważnym freskom przedstawiającym uczty, picie wina i nagie kobiety.

  Udamy się też do QASR KHARANA – surowej dwupoziomowej fortecy stojącej na gromnej równinie, zamek otacza aura tajemniczości, ponieważ nie wiadomo dla kogo został wybudowany, a jest bogatą mieszanką wpływów architektury mezopotamskiej, sasanidzkiej, arabskiej, greckiej.

  QASR AL-AZRAQ – zwany BŁĘKITNĄ FORTECĄ. Umajadowie wybudowali ten zamek jako swoje rezydencje wiejskie, a w okresie REWOLTY ARABSKIEJ przeciwko IMPERIUM OSMAŃSKIEMU (1917 – 1918) mieszkał tu Thomas El. Lawrence nazwany „Lawrencem z Arabii”, jeden z liderów wojsk brytyjskich i autor książki „Siedem filarów mądrości”, w której opisuje swoje doświadczenia z Bliskiego Wschodu.

  Wracając do AMMANU, słuchamy opowieści o niezwykłych rezerwatach dzikich zwierząt i ptaków, które znajdują się w okolicy. To tam można spotkać wiele gatunków wędrownych ptaków. Można się natknąć na antylopy oryks, strusie, dzikie osły azjatyckie – onagry,

  Powrót do hotelu, kolacja, nocleg w Ammanie.

  4 DZIEŃ /AMMAN – JERASH – AJLUN – AMMAN

  Śniadanie. Wyjazd na północ Jordanii śladami Aleksandra Wielkiego.

  Odwiedzimy JERASH (DŻARASZ) – jedno z najlepiej zachowanych miast starożytnych, wzniesione w IV w p n.e. przez Aleksandra Wielkiego, jako kolejne miasto Dekapolu. Swój rozkwit przeżywało w czasach rzymskich. To unikalne miejsce należy do grupy najlepiej zachowanych obiektów rzymskiej architektury na żwiecie. Spacer po monumentalnych ruinach miasta, poczynając od Łuku Hadriana przez ulicę Cardo, świątynię Zeusa i świątynię Artemidy, forum, hipodrom oraz szlakiem kościołów chcrześcijańskich wznoszonych w V – VIw.

  Dżarasz to drugie po Petrze pod względem wartości historycznej starożytne miasto.Przeżyło wiele kolejnych cywilizacji. Tutaj, na obszarze dobrze nawodnionych wzgórz Gilead odkryto ślady z epoki neolitu, tu także znajdują się pozostałości kultury Greków, Rzymian, Bizantyjczyków, z czasów dynastii Umajjadów i wiele innych. Złoty wiek miasta nastał wraz z przejęciem władzy przez Rzymian. Dżarasz dzisiaj uchodzi za jedno z najlepiej zachowanych prowincjonalnych miast Imperium Rzymskiego. Należało ono w owych czasach do Dekapolis, dynamicznie rozwijającego się związku dziesięciu miast grecko – rzymskich.

  Kiedy w roku 129 n.e. cesarz Hadrian przybył do Dżarasz, miasto już kwitło. Na jego cześć został wzniesiony Łuk Triumfalny, stanowiący zaledwie część większego planu archotektonicznego. Dzisiaj można przejść pod imponującą Bramą Południową i przespacerować się „Drogą Kolumn”, biegnąca przez 600 m na północ od Placu Owalnego. Stąpając po bruku, na którym zachowału się odciśnięte slady kół rydwanów, z łatwościa można wyobrazić sobie przechadzających się tędy zamożnych mieszkańców miasta.

  Dżarasz był pełen wspaniałych budowli, bogato zdobionych marmurem i granitem. Poziom inżynierii był na tyle wysoki, że obszerne fragmenty miasta przetrwały do dziś. Jednak większość zabytków jest wciąż poddawana starannej restauracji przez zespoły archeologów z całego świata.

  Ogromne forum owalne, dwa teatry, liczne łaźnie, hipodrom z widownią na 15 tysięcy osób i niezliczona ilość osób sprawiają, że mimo palącego słońca i wszechobecnego pyłu, niektórzy turyści chodzą wyprostowani i trochę dumni – zupełnie jak Rzymianie, którzy w 63 r.p.n.e przyłączyli JERASH i otaczającą go ziemię do Rzymskiej prowincji Syrii, a następnie Decapolis.

  Krótka wyprawa na zachód od Dżarasz przez las piniowy i gaje oliwne doprowadzi na do miasteczka AJLUN(Adżlun)– stolica regionu o tej samej nazwie. Okolica zamieszkała jest w większości przez ludność muzułańską, ale żyją tu też chrześcijanie. Zwiedzanie twierdzy Kalat ar-Rabad wzniesionej w XII w. przez Izz al-Din Osama, generała w armii Saladyna, do obrony przeciwko krzyżowcom. Będąca doskonałym przykładem arhitektury islamu forteca góruje nad szerokim obszarem północnej doliny Jordanu i dróg do niej prowadzących. Z jej szczytu nadzorowano szlaki komunikacyjne między południem Jordanii a Syrią. Zamek Adżlun był jednym z fortów, które wysyłały noca sygnały świetlne od Eufratu aż po Kair. Dziś zamek ten jest budzącym podziw labiryntem wież, komnat, galerii i schodów, a jego usytuowanie sprawia, że widok stąd na dolinę Jordanu jest naprawdę fascynujący.

  Postój na obrzeżach miasta, gdzie znajduje się wzgórze Tell Mar Elias odentyfikowane jako miejsce narodzin biblijnego proroka Eliasza.

  Po dniu pełnym historycznych wrażeń powrót do Ammanu.

  Kolacja, nocleg w Ammanie.

  5 DZIEŃ /AMMAN – MORZE MARTWE – SHOBAK – PETRA

  Śniadanie, wyjazd z Ammanu w kierunki MORZA MARTWEGO.

  Odpoczynek nad Morzem Martwym, oferującym przyjemność kąpieli w leczniczych, słonych wodach. Wysokie zasolenie – ok. 30% – nie pozwala na isnienie jakiejkolwiek formy życia, ale ma dobroczynny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Znajdujący się w wodzie brom działa kojąco na układ nerwowy, magnez przeciwdziała alergiom skórnym i oczyszcza oskrzela, jod ma korzystny wpływ na działanie gruczołów. Tutejsze powietrze jest wyjątkowo suche, a temperatura niezmiennie wysoka. Z powodu depresji powietrze zawiera o 10 % więcej tlenu niż w innych rejonach. Morze Martwe nazywane jest najniżej na świecie położonym spa.

  MORZE MARTWE

  Na terenie Jordanii i Izraela znajduje się najniżej położony punkt na naszej planecie – Morze Martwe. Lustro wody ciągle się obniża, będąc aktualnie na 422 m p.p.m. W ciągu ostatnich 40 lat powierzchnia morza zmniejszyła się o blisko 30%.

  Morze Martwe slynie ze swojego błota, które jest niczym innym jak glinką pełną minerałów, która odżywia skóre i regeneruje ją, jak żaden inny produkt na świecie. Choć jej zapach nie należy do najprzyjemniejszych (w końcu jest to muł odkładający się na brzegu morza), służy nie tylko do celów kosmetycznych, ale także leczniczych. Z powodzeniem radzi sobie z wieloma alergiami, stanami zapalnymi, trądzikiem czy chorobami stawów. Kąpiel w tym niezwykłym zbiorniku wodnym to nie lada przeżycie, bo ze względu na wysoką zawartość soli, nie da się w nim utonąć. Ciepła i bogata w minerały woda pobudza metabolizm organizmu, oczyszczając go przy okazji z toksyn. To wszystko brzmi tak pięknie, że gdzieś na pewno jest haczyk. I niestety jest – na terenie kraju znajduje się tylko jedna publiczna plaża, a wstęp na nią kosztuje 20 JOD (ok. 100 zł).

  Klienci wycieczki Biura Podróży TRAVEL CENTER maja opłacony bilet wstępu na plażę.

  Po kilkugodzinnym pobycie nad morzem martwym, wyjeżdżamy w kierunku SHOBAK.

  ASZ-SZUBAK (SHOBAK)

  Samotnie stojącą spuścizną po czasach chwaly krzyżowców jest Asz-Szubbak, znajdujący się niecałą godzinę jazdy na północ od Petry. Dawniej zwany „Mont Real”, pochodzi z tego samego okresu, co Al-Karak. Wznosi się na zboczu góry, otoczony kręgiem drzew owocowych, rosnących poniżej. Z zewnątrz wyglada naprawdę imponująco, z masywna bramą i potrójnymi murami obronnymi dookoła. Pomimo solidnych zabezpieczeń, twierdza poddała się Saladynowi już 75 lat po wybudowaniu. Inskrypcje przypominające o jego dumnych sukcesach są widoczne na ścianach zamku.

  W godzinach popołudniowych dojazd do PETRY.

  Zakwaterowaniue w hotelu, kolacja i nocleg.

  6 DZIEŃ /PETRA – WADI RUM – NOCLEG NA PUSTYNI

  Śniadanie.

  Zwiedzanie największej i najsłynniejszej atrakcji Jordanii

  PETRA

  Jordania obfituje w zabytki archeologiczne, poczynając od ruin pochodzących z okresu neolitu, a kończąc na Pustynnych Zamkach książąt Umajjadzkich. Naczelne miejsce wśród tych skarbów narodowych zajmuje niezwykłe różowo – czerwone miasto Petra, znajdujące się na liście Światowego ziedzictwa Kulturowego UNESCO.

  Petra jest spuścizną po Nabatejczykach, pracowitym ludzie arabskim, który osiedlił się na południu Jordanii ponad 2000 lat temu. Udało im się zdominować wszystkie główne szlaki starożytnej Arabii poprzez pobieranie opłat od karawan i zapewnienie im schronienia. Karawany te przewoziły indyjskie przyprawy i jedwab, kość słoniową z Afryki, a także skóry.

  Królestwo Nabatejczyków przetrwało przez wieki, a Petra zyskała ogromny rozgłos, dzięki swej wykwintnej kulturze, monumentalnej architekturze, i pomysłowo zaprojektowanemu kompleksowi tam i kanałów irygacyjnych. Ostatecznie jednak miasto zostało zaanektowane przez cesarza rzymskiego Trajana.

  Od XVI wieku Petra była zupełnie nieznana dla Zachodu i taki stan utrzymywał się przez około 300 lat. Dopiero w 1812 roku szwajcarski podróżnik Johann Ludwig Burckhardt namówił swojego przewodnika, aby ten zabrał go na miejsce legendarnego miasta. W tajemnicy sporządził szereg notatek i szkiców, pisząc: „jest bardzo prawdopodobne, że ruiny w Wadi Musa to starożytna Petra”.

  Wiele swojego czaru Petra zawdzięcza swojemu spektakularnemu umiejscowieniu wewnątrz wąskiego pustynnego wąwozu. Zaraz od strony głównego wejścia należy kierować się w kierunku skalnej rozpadliny (zwanej sik), powstałej w czasach prehistorycznych w wyniku trzęsienia ziemi.

  Podążając dalej, pomiędzy skalnymi ścianami wznoszącymi się na wysokość 80 metrów mijamy inskrypcje w starożytnych językach i pomieszczenia wykute w skale piaskowca.

  Najbardziej znany w Petrze jest SKARBIEC, który wyłania się efektownie na samym końcu sik. Miejsce to zostało wykorzystane w końcowej scenie filmu „Indiana Jones i ostatnia krucjata”. Ta gigantyczna fasada jest dopiero pierwszym z tajemniczych miejsc, znajdujących się na terenie Petry. Stopniowe przemieszczanie się ujawnia dosłownie setki skalnych grobowców i fasad, poieszczeń i skalnych płaskorzeźb – w ilości pozwalającej na penetrowanie tego miejsca przez wiele dni.

  Znajduje się tu także teatr na 3000 miejsc, pochodzący z I wieku n.e., grób – pałac w stylu rzymskim, gigantyczny monaster (dajr), pochodzący z Iw. Miejsce kultu, upamiętniające śmierć Aarona, brata Mojrzesza, zostało wybudowane w XIII wieku przez sułtana mameluckiego na szczycie Góry Aarona (Dżabal Harun) w łańcuchu górskim Asz-Szara.

  Bogactwa Petry najpiękniej prezentują się wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, kiedy słońce nadaje ciepły odcień różnokolorowym skałom. Można wtedy w pełni podziwiać majestatyczność Petry, która tak urzekła Burckhardta w 1812 roku. Gdy odbywał on swoją podróż, droga była długa i żmudna. Teraz jadąc z Ammanu już po paru godzinach można dotrzeć do tego fascynującego miejsca.

  Przejazd do WADI RUM jednej z NAJPIĘKNIEJSZYCH PUSTYŃ ŚWIATA. Wyrastające z piasku majestatyczne skały z czerwonego piaskowca niezwykle ukształtowane przez dzialanie sił przyrody, tworzą niepowtarzalny krajobraz

  Nocleg i kolacja w obozie namiotowym na pustyni (w oazie Beduinów)

  7 DZIEŃ / WADI RUM – JEEP SAFARI – AKABA

  Śniadanie w obozie namiotowym na pustyni

  Po noclegu w niezapomnianej scenerii pustynnej wioski Beduinów, odbędziemy PUSTYNNE SAFARI SAMOCHODAMI TERENOWYMI

  WADI RUM (WADI RAMM) I PUSTYNIA

  Ogromne, rozbrzmiewające echem i boskie” – tych słów użył T.E. Lawrence, opisując Wadi Ramm. Stanowi on najwiekszy i najbardziej zróżnicowany obszar pustynny w Jordanii, co nie znaczy, że jedyny. Jordania poprzecinana jest niezliczonymi dolinami oszałamiającymi na Wadi al-Mudżib – rezerwacie dzikiej przyrody, będącym jordańskim odpowiednikiem Wielkiego Kanionu.

  Jest bardzo wiele sposobów na zwiedzanie nienaruszonych, pustynnych połaci Wadi Ramm. Można na piechotę pokonać wysokości dochodzące do 1750 metrów lub obrać łatwiejszą trasę, która wiedzie poprzez zbudowane z barwnego piaskowca wzgórza i kaniony. Podróżnicy żądni mocniejszych wrażeń mogą wspiąć się na Dżabal Ramm, drugi pod względem wysokości szczyt Jordanii. Ci spokojniejsi wybiorą przejażdżkę na wielbłądzie lub noc pod gwiazdami spędzoną w namiocie beduińskim.

  Relatywnie bardzo niewielu jordańskich beduinów prowadzi nadal życie koczownicze. Większość z nich osiadła w miastach, gdzie spotyka się ich na każdym kroku i we wszystkich dziedzinach życia. Niemniej czarne namioty i obładowane wielbłądy nadal stanowią charakterystyczny element jordańskiego krajobrazu, a dla wielu tyrystów zjedzenie posiłku i wypicie kawy z beduinami stanowi niezapomniane przeżycie. Miłośnicy przyrody najchętniej odwiedzają pustynię wiosną, kiedy deszcze zasieleniają wzgórza,a setki gatunków dzikich kwiatów zaczynają rozkwitać. Czerwone zawilce, maki i zachwycające czarne irysy (narodowy kwiat Jordanii) zarówno wyrastaja przy drogach, jak i w bardziej zacisznych miejscach.

  Do Wadi Ramm przyjeżdża się przede wszystkim po to, aby doświadczyć samej pustyni. Widzimy tu klasyczny pejzaż piaszczystej pustyni, ze wzniesieniami z piaskowca, unoszącymi się pionowo nad dolinami. Góruja one nad małą beduińska wioską, w której znajduje się fort Pustynnego Patrolu, zwany inaczej badija (policja pustynna). Członkowie tych patroli budzą zainteresowanie swym ubiorem, noszą bowiem tradycyjne stroje lub uniformy koloru khaki, a wielu z nich porusza się na wielbłądach.

  Ruiny Świątyni nabatejskiej z I w.n.e. Stanowią doskonały przykład fascynującej architektury z tego okresu.

  W centrum Turystycznym RSCN znajduje się sklep z pamiątkami, w którym można kupic tradycyjne produkty rękodzielnicze. Punkt ten mieści się w wagonie zabytkowego pociągu, stojącym naprzeciw schroniska (Rest House)

  W godzinach popołudniowych przyjazd do Akaby.

  Zakwaterowanie w hotelu, kolacja, nocleg

  Czas wolny we własnym zakresie.

  8 DZIEŃ /AKABA – PRZELOT DO BERLINA – POWRÓT DO SZCZECINA

  - śniadanie,

  - czas wolny, możliwość zrobienia ostatnich zakupów pamiątek na lokalnym bazarze

  - sprawdzenie bagażu i wykwaterowanie z hotelu.

  - Przejazd na lotnisko w Akabie

  - Odprawa bagażowo – celna

  pożegnanie z naszym lokalnym przewodnikiem

  - Przelot na trasie: AKABA – BERLIN (przelot bezpośredni)

  - Przylot do Berlina

  - Odprawa paszportowo – celna

  - Dokładne sprawdzenie bagażu i dokumentów

  - Zorganizowany przejazd grupy autokarem z BERLINA do SZCZECINA

  /przejazd autokarem dodatkowo płatny /

  - Przyjazd grupy do Szczecina w godzinach wieczornych. (na ul. Sambora)

  POŻEGNANIE GRUPY

  DO ZOBACZENIA

   

   C E N A 4497 ZŁ + 470 EURO

  Przy rezerwacji do 31.08.2023 r.

   C E N A 5497 ZŁ + 470 EURO

  Przy rezerwacji od 01.09.2023 r.

  UWAGA !!!
  W związku ze zwiększoną ilością procedur bezpieczeństwa zdrowotnego w tym okresie, służby bezpieczeństwa Jordanii, sygnalizują już dzisiaj o ewentualnych utrudnieniach w ruchu oraz o możliwościach zmiany hotelu dla grupy w czasie trwania programu. Ze względów bezpieczeństwa grupa może być okresowo podzielona na mniejsze.

  UWAGA !!!
  Program objazdowy jest programem ramowym i może ulec drobnym zmianom jednak wszystkie miejsca i obiekty przewidziane do zwiedzania zostaną zachowane, chociaż w innej kolejności. Środki transportu mogą ulec zamianie w wyniku rozporządzenia władz lokalnych. Biuro realizując program jest zobowiązane przestrzegać decyzje i procedury narzucone przez służby bezpieczeństwa Jordanii. Program zwiedzania jak i hotele podczas wycieczki są monitorowane.

   CENA OBEJMUJE

  zorganizowany przejazd autokarowy grupy ze Szczecina do Berlina (+ bagaż podręczny, + bagaż główny 15 kg) /osoby inne spoza grupy Travel Center – dopłata 270 zł

  (w 2 strony)/

  zorganizowany przejazd autokarowy grupy z Berlina do Szczecina (+ bagaż podręczny,

  + bagaż główny 15 kg)

  ubezpieczenie podczas przejazdu na trasie Szczecin – Berlin, Berlin – Szczecin

  przelot bezpośredni na trasie BERLIN – AQABA (ok. 4,35) (w cenie biletu bagaż podręczny i bagaż główny 15 kg)

  przelot bezpośredni na trasie AQABA – BERLIN (ok. 4,50) (w cenie biletu bagaż podręczny i bagaż główny 15 kg)

  opieka polskojęzycznego przewodnika w Jordanii

  opieka lokalnego jordańskiego przewodnika w Jordanii, podczas realizacji programu

  opieka kierownika Biura Podróży TRAVEL CENTER podczas całego programu od wyjazdu ze Szczecina do powrotu.

  realizacja programu objazdowego JORDANIA – ANTYCZNY KWIAT PUSTYNI

  wg załącznika nr 1

  6 noclegów w hotelach 3* / 4* w pokojach 2-3 osobowych ( blisko miejsc zwiedzania)

  1 nocleg na pustyni WADI RUM w namiotach beduińskich, przystosowanych do wygód turystów

  wyżywienie: śniadania i obiadokolacje (7 x śniadanie, 7 x obiadokolacja), (napoje do posiłków dodatkowo płatne)

  transport komfortowym autokarem na terenie Jordanii

  bilety wstępów do zwiedzanych obiektów, zamków, cytadeli, (Madaba, Góra Nebo,

  Wadi Rum, Amman Citadela, Jerash, Ajlun, Kerak, zamki pustyni, Shobak;

  parków narodowych)

  bilet wstępu do Petry (osoby spoza grupy Travel Center – opłata 170 $)

  Jeep safari – samochodami terenowymi na pustyni WADI RUM (osoby spoza grupy Travel Center – opłata 60 $)

  bilety wstępu na kąpielisko nad Morzem Martwym (osoby spoza grupy Travel

  Center – opłata 25 $)

  opłacone wiza + opłaty graniczne i wjazdowe na teren Królestwa Jordanii (osoby

  spoza grupy Travel Center – opłata 40 $)

  opłacone napiwki dla przewodników i lokalnych opiekunów, kierowców, portierów w hotelach, polskiego przewodnika (osoby spoza grupy Travel Center – opłata 64 $)

  wynagrodzenie polskiego przewodnika podczas realizacji programu objazdowego

  ubezpieczenie TRAVEL WORLD TU Europa

  (KL 15000 EUR; KR 5000 EUR; NNW 3000 EUR; Bagaż 300 EUR, zawiera choroby przewlekłe)

  opłata na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

  opłata na Turystyczny Fundusz Pomocowy

  opłaty graniczne, podatki drogowe, opłaty lotniskowe, opłaty portowe

  NA WYCIECZCE ORGANIZATOR
  NIE POBIERA DODATKOWYCH OPŁAT

   CENA NIE OBEJMUJE

  – własnych drobnych wydatków, np. na zakup pamiątek, napojów do posiłków, zakup kosmetyków z Morza Martwego, itp.

  – opłaty za zorganizowany przejazd autokarowy na trasie Szczecin – Berlin,

  Berlin – Szczecin (cena 220 zł za osobę w 2 strony)

  dopłata do pokoju SGL – 180 $

 • Zarezerwuj telefonicznie

  telefontel. 91 433 48 80
  telefontel/fax 91 489 35 22
  telefon komórkowytel. 602 264 056
  telefon komórkowytel. 502 292 102

  Zarezerwuj przez internet

  Nasz pracownik skontaktuje się z Państwem telefonicznie w celu dokończenia rezerwacji

  Imię i nazwisko (wymagane)
  Adres email (wymagane)
  Nr telefonu
  Liczba osób
  Dodatkowe informacje

 • Zdjęcia: Ryszard Kaliński, Piotr Kaliński

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress