KUBA – SENTYMENTALNA PODRÓŻ W CZASIE
15.10 – 27.10.2023
W PROGRAMIE:
UROKLIWA, STARA HAWANA; NOWA HAWANA; HAWANA „ŚLADAMI HEMINGWAY`A”; SHOW W KABARECIE TROPICANA; PARK NARODOWY VINALES – DOLINA TYTONIOWA; FABRYKA CYGAR; KLIF – MURAL „MURAL DE LA PREHISTORIA”; JASKINIA INDIAN I REJS PODZIEMNĄ RZEKĄ; GUAMA – ZATOKA ŚWIŃ; REJS PO LAGUNIE SKARBÓW; WIOSKA INDIAN TAINO; KROKODYLE W LA BOCA; MUZEUM INWAZJI (MUZEUM GIRON); CIENFUEGOS – PERŁA POŁUDNIA; KOLONIALNY TRYNIDAD; REZYDENCJE MAGNATÓW CUKROWYCH W MANACA INZAGA; SANTA CLARA; MAUZOLEUM CHE – GUEVARY; SŁONECZNY WYPOCZYNEK W VARADERO1 DZIEŃ
- we wczesnych godzinach rannych zbiórka na ul. Sambora (róg Potulickiej)
- Odprawa przed wyjazdem, sprawdzenie i oznakowanie bagaży, sprawdzenie paszportów, wydanie biletów lotniczych do Hawany
- Zorganizowany przejazd autokarowy grupy Travel Center ze Szczecina do Berlina (autokar na wyłączność grupy) /przejazd autokarem dodatkowo płatny /
- odprawa bagażowa w Berlinie
- Przelot na trasie Berlin – Hawana (z przesiadką w jednym z portów Europejskich)
- Przylot do Hawany.
- Odprawa bagażowo – celna
- Spotkanie z naszym przewodnikiem
- Wymiana pieniędzy na lotnisku (sugerowana kwota wymiany ok. 100 Euro na osobę)
- Przyjazd do miejsca zakwaterowania, czas wolny, nocleg.Zakwaterowanie w rejonie dzielnicy VEDADO
Ta część miasta ma zupełnie inny charakter i styl, niż ten który znajdujemy w starej części miasta.
VEDADO jest dzielnicą z szerokimi, eleganckimi ulicami, przy których usytuowane są XIX wieczne posiadłości. Główną ulicą Vedado jest LA RAMPA. Biegnie ona od morskiego bulwaru MALECON obok słynnego HOTEL NACIONAL, gdzie nocują gwiazdy i politycy. W latach 50-tych kasyno w tym hotelu prowadził meksykański gangster MEYER LENSKY.Trochę faktów na temat Kuby
Kuba jest największą wyspą na Morzu Karaibskim i jedną z większych na świecie (15 m-ce), nazywana niekiedy El Caiman lub El Crocodrilo (co znaczy po hiszpańsku aligator, bo widok z lotu ptaka przypomina właśnie tego gada), została odkryta przez Krzysztofa Kolumba w 1492 roku. Będący u władzy od 1959 roku Castro oraz jego druh, choć tu zdania na temat przyjaźni są podzielone, Che Guevara doprowadzili do odcięcia Kuby od świata (a w szczególności od USA), co dla kraju oznaczało z czasem skrajną biedę, ale również do rozwinięcia darmowej służby zdrowia czy porządnego systemu edukacji.
Dopiero od 2010 roku na wyspie zaczynają zachodzić zmiany ułatwiające ludziom życie: możliwość sprzedaży/kupna domu, sprzedaży/kupna samochodu nowszego niż grat sprzed 1960 roku, podróżowania, posiadania telefonów komórkowych. Kubańczycy mogą mieć również swoje małe biznesy. casa particulares – czyli pokoje gościnne dla obcokrajowców (na mieście oznaczone taką niebieską kotwicą) lub lokalnych (czerwona kotwica), a także własne restauracje, w tej chwili już więcej niż 3 stoliki, można również zatrudniać pracowników. To tylko niektóre z przykładów zasad, które złagodzono, gdy i Kubę dosięgnął kryzys finansowy. Na Kubie wciąż funkcjonują Kartki żywnościowe, zabezpieczające absolutnie podstawowe potrzeby mieszkańców, miesięcznie przysługuje: ryż (3,5 kg miesięcznie), olej (pół butelki), bochenek chleba dziennie oraz niewielkie ilości mięsa kurczaka lub ryb, makaronu, cukru trzcinowego, 5 jaj. Funkcjonują również dwie waluty: peso convertible (CUC) dla turystów i peso cubano (CUP) – dla Kubańczyków, 1EUR=1,30CUC, 1CUC=24CUP. Przeciętne zarobki Kubańczyka to 12-14 USD miesięcznie, lekarz zarabia ok. 25 USD miesięcznie, pokojówka w Varadero 300CUP + 10 CUC + napiwki. Praktyczne: na Kubę zabieramy EUR, bo USD obłożone są 10% podatkiem, karty kredytowe akceptowane tylko w dużych hotelach i sklepach w miejscowościach turystycznych, wydane przez banki bez udziału kapitału amerykańskiego. Kuba to miejsce gdzie dziś można spotkać najwięcej naszych polskich „maluszków”, które dalej są w użyciu. Kubańczycy nazywają je polaquito, ze względu na małe wymiary
2 DZIEŃ
Śniadanie. Rano i do południa zwiedzanie STAREJ HAWANY wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Ok. godziny 900 wycieczka fajnymi samochodzikami zwanymi „COCO TAXI” wzdłuż słynnego nadmorskiego bulwaru MALECON HABANERO, obok hotelu NACIONAL z postojem na słynnym PLACU REWOLUCJI z pomnikami JOSE MARTIEGO i memoriałem CHE GUEVARY – symbolu najnowszej historii KUBY, słynącego z wielogodzinnych pierwszomajowych płomiennych przemówień FIDELA CASTRO.
Następnie rozpoczniemy piesze zwiedzanie „STAREJ HAWANY” (HABANA VIEJA). Ta historyczna część miasta powstała jako zaczątek pierwszej osady, która następnie przekształciła się w miasto HAWANA. Otoczona historycznym murem, mającym za zadanie ochronę miasta, skupia ogromną ilość muzeów, hoteli, sklepów i restauracji.
Zwrócimy uwagę na kilka zabytkowych obiektów, takich jak: KOŚCIÓŁ – KATEDRA BODEQUITA del MEDIO (jeden ze śladów amerykańskiego pisarza Ernesta Hemingwaya), PLAZA DE ARMAS (Plac Broni), PLAZA DE SAN FRANCISCO (Plac Św. Franciszka), PLAZA VIEJA (Stary Plac).
Około godziny 1300 zajrzymy do hotelu AMBOS MUNDOS na obiad (płatny we własnym zakresie ok. 15 CUC).
W czasie obiadu można dobrze spędzić czas słuchając muzyki trubadurów na żywo powoli pijąc drink mojito, daiquari czy pina colada. Mówi się, że do dzisiaj Hemingway „wynajmuje” pokój w tym hotelu.
Po obiedzie ciąg dalszy naszego spaceru ulicą OBISPO. Wejdziemy do słynnego baru –restauracji EL FLORIDITA (jeden ze Śladów amerykańskiego pisarza Ernesta Hamingwaya, którego był częstym gościem. Możliwość degustacji słynnego „Daiquiri”, Bodequita del Medio, „mojito”.
Dalej przejdziemy do PARQUE CENTRAL skąd zobaczymy ogromny KAPITOL (Capitolio Nacional) i WIELKI TEATR.
Idąc dalej ulicą PRADO zrobimy pamiątkowe zdjęcia z lwami – symbolami tego miejsca. Przejdziemy do słynnego hotelu Sevilla, miejsca zamieszkania słynnego mafiosa Al-a-Caponea. Dalej pójdziemy zobaczyć obiekty MEMORIAŁU GRANMA i były PAŁAC PREZYDENCKI, od 1959 r. MUZEUM REWOLUCJI.
W godzinach popołudniowych panoramiczne poznawanie HAWANY NOWOCZESNEJ.
Powolna jazda naszym autokarem aż do dawnej bogatej dzielnicy MINAMAR. Wysiądziemy w niektórych miejscach na robienie zdjęć. Jeśli czas pozwoli przejedziemy obok UNIWERSYTETU HAWAŃSKIEGO I CMENTARZA KOLUMBA, o którym mówi się, że jest drugim co do wielkości cmentarzem na świecie (po Pere Lachaise w Paryżu).
Powrót do hotelu, kolacja i nocleg.
„Relacje cenowe na Kubie są kompletnie rozchwiane, a ludziom trudno jest pogodzić koniec z końcem. Z jednej strony zarabiając niecałe 20 CUC miesięcznie są w stanie przeżyć o ryżu i fasoli, z drugiej mając nawet dużo więcej, kilkaset kuków często nie stać ich na kupno ubrań, auta, elektroniki czy nawet niektórych towarów w sklepach, bo ich ceny są bardzo wysokie.”
Kubańczycy nie mogą przyjmować w swoich domach gości z zagranicy.
3 DZIEŃ
Śniadanie. Całodniowa wycieczka do parku narodowego Viñales – kubańskiego regionu słynnego z uprawy tytoniu i wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to przepiękna, pełna bujnej roślinności dolina tytoniowa, położona w sercu gór Sierra De Los Organos, w prowincji Pinar del Rio. Większość doliny pokrywają czerwone żyzne gleby, na których uprawiany jest tradycyjnymi metodami, przy użyciu ciągniętego przez byka pługa, najlepszej jakości tytoń. Ukształtowanie terenu jest wynikiem tysięcy lat rzeźbienia przez naturę niesamowitych krajobrazów w skałach wapiennych, powstałych w okresie jury. Podziwiać tu można góry, pofałdowane tereny zielone, kotliny, skaliste wzniesienia i przystosowane do zwiedzania jaskinie.
Najpierw odwiedzimy GOSPODARSTWO AGROTURYSTYCZNE, gdzie uprawiany jest tytoń. Poznamy proces ręcznej produkcji cygar.Tradycja wytwarzania cygar na Kubie jest bardzo stara i stanowi prawdziwą sztukę. Do najważniejszych fabryk cygar na wyspie, w których nadal są one ręcznie wyrabiane, należą: Cohiba, Partagas, La Corona i Romeo y Julietta. W fabrykach tych jeszcze do niedawna tradycyjnie zatrudniany był lektor, zapewniający pracownikom dodatkową rozrywkę czytając na głos gazety i książki podczas gdy robotnicy skupieni byli na wyrabianiu słynnych cygar. W niektórych miejscach można jeszcze spotkać piękne Kubanki skręcające cygara na udzie. Atmosfera takiego miejsca przypomina o tradycji i kulturze kubańskiej, a także o tym jak i dlaczego narodził się kult cygar.
Następnie przejazd do punktu widokowego ze spektakularną panoramą okolicy. Oglądanie jaskrawo pomalowanego klifu – „Mural de la Prehistoria”. Jest to gigantycznych rozmiarów malowidło wykonane w 1961 roku przez Leovigilda Gonzalesa Morlila na zlecenie Fidela Castro, ilustruje ewolucję człowieka od dinozaurów do ostatniego ogniwa rozwoju jakim jest „człowiek socjalizmu”.
W dalszej części dnia wizyta w jaskini Indian „La Cueva del Indio”, w której w czasach hiszpańskiej kolonii ukrywali się zbiegli niewolnicy. Rejs łodzią, podziemną rzeką, we wnętrzu jaskini. Czas wolny na lunch (opcjonalnie). Wieczorem, po dniu pełnym wrażeń, powrót do Hawany. Kolacja w restauracji hotelowej i nocleg.OPCJONALNIE (dla chętnych):
Wieczorny przejazd starymi amerykańskimi samochodami (4 osoby w samochodzie) do SŁYNNEGO KABARETU „TROPICANA” na wieczór folklorystyczny, połączony z występami tancerzy. Tropicana nazywana jest rajem pod gwiazdami i jest najbardziej spektakularnym kabaretem pod gołym niebem. Wyjątkowe miejsce aby poznać i posmakować kubańskiego folkloru i kultury. Otoczone lasem tropikalnym, drzewami palmowymi, tworzy niesamowitą atmosferę i niepowtarzalny klimat. Jest to jeden z najsłynniejszych kabaretów na świecie. Zbudowany został w 1939 r. i od samego początku stał się symbolem hedonistycznej i rozpustnej Kuby. Występowały w nim i występują największe gwiazdy muzyki kubańskiej a w spektaklach bierze udział nawet ponad 100 tancerzy, artystów i muzyków:
105USD / osobę (przejazd starymi samochodami).
Przedstawienia rozpoczynają się ok. godziny 2130 jeśli tylko pozwala na to pogoda, „Raj pod gwiazdami” to faktycznie występy w plenerze. Sceneria Tropicany robi wrażenie. Stoliki z miejscami siedzącymi, amfiteatralnie otaczają scenę, wokół rosną tropikalne drzewa, a pomiędzy liśćmi w pogodną noc przebłyskują gwiazdy. Najłatwiej jest docenić Tropicanę, cofając się w myślach o jakieś 50 lat. Mimo zmian w prawodawstwie wprowadzonych przez rewolucję, kobiety na wyspie nadal wychowuje się tak, aby potrafiły skupiać na sobie uwagę mężczyzn.
4 DZIEŃ
Śniadanie. Wyjazd z Hawany do obecnej strefy turystycznej ZATOKI ŚWIŃ.
Przejedziemy przez interior Wyspy do słynnego PARKU NARODOWEGO MONTEMAR.
ZATOKA ŚWIŃ to miejsce, gdzie CIENAYA DE ZAPATA (mokradła), PLAYA LARGA, PLAYA GIRON tworzą REZERWAT BIOSFERY RAMSAR.
INWAZJA W ZATOCE ŚWIŃ (La Batella de Giron) była nieudaną próbą obalenia rządu Fidela Castro, podjętą przez kubańskich emigrantów przy aktywnym wsparciu ze strony USA. Operacja miała miejsce w dniach 17-19 kwietnia 1961 roku.
Kubańskie siły zbrojne, wspierane przez „radzieckich doradców” zwyciężyły niszcząc siły inwazyjne w ciągu trzech dni. Nieudana akcja spowodowała liczne reperkusje wśród kierownictwa CIA – zdymisjonowano m.in. dyrektora Allena Dullesa, zastępcę dyrektora CIA Charlesa Cabella, oraz zastępcę dyrektora ds. operacji Richarda Bisella.
W GUAMA kurorcie turystycznym będziemy uczestniczyć w następujących atrakcjach:
Zajrzymy do FARMY HODOWLI KROKODYLI W LA BOCA.
Przepłyniemy motorówką po tzw. JEZIORZE SKARBÓW aż do pokazu wioski INDIAN TAINO, gdzie zapoznamy się z życiem i zwyczajami przedkolumbijskich tubylców. Chętni mogą spróbować SAOCO (trunek alkoholowy na bazie soku kokosowego).
Dla chętnych czas na lunch (odpłatnie) – można spróbować mięsa krokodyla lub „jutia” – pewien rodzaj zwierzęcia podobnego do nutrii.
Przejazd do hotelu – czas wolny (popołudnie) – możliwość plażowania, relaksu i odpoczynku.
Kolacja, nocleg.
Tainowie (Indianie Taino) – rdzenni, prekolumbijscy mieszkańcy wysp Bahama i wysp Wielkich Antyli, w tym Kuby, Hispanioli (Haiti i Dominikany), Portoryko i Jamajki zamieszkujący te wyspy bezpośrednio przed ich odkryciem przez Kolumba w 1492 r. Nie ma zbyt wielu źródeł informacji dotyczących życia Indian Taino. Prawdopodobnie przybyli na Kubę ok. 1100 r. p.n.e. przemieszczając się z Ameryki Południowej przez Antyle.
Pod koniec XV wieku Tainowie byli stosunkowo wysoko rozwiniętym społeczeństwem rolniczym. Zajmowali się uprawą manioku, jukki, tytoniu i bawełny. Wyrabiali również gliniane naczynia. Mieszkali w małych ośrodkach, wioskach zwanych bohio choć w okresie kolonizacji największe osady mogły liczyć nawet ponad 3000 mieszkańców.
Tainowie w okresie kolonizacji europejskiej
Tainowie byli pierwszym ludem indiańskim, z którym zetknął się Kolumb w 1492 r. Kiedy Santa María, będąca okrętem flagowym jego wyprawy, osiadła na mieliźnie u wybrzeży jednej z wysp, Kolumb zdecydował się na wybudowanie tam osady. Wyspę nazwano Hispaniolą (obecnie nosi nazwę Haiti). Załoga wzniesionego fortu, nazwanego La Navidad przetrwała tam zaledwie rok – gdy Kolumb ponownie przypłynął na wyspę z większymi siłami, zastał jedynie zgliszcza. Według późniejszych badań Indianie pozbyli się intruzów, którzy źle traktowali miejscową ludność i przyczynili się do wybuchu epidemii nieznanych wcześniej chorób pochodzenia europejskiego. W owym czasie, Tainowie na Haiti byli podzieleni na pięć królestw, obejmujących całą wyspę. Hiszpanie z kolejnych wypraw podporządkowali je sobie w ciągu kilku lat, niszcząc ich system społeczno-gospodarczy. W wyniku tych podbojów, a także wskutek braku odporności na przywleczone z Europy choroby, liczebność haitańskiej populacji Tainów gwałtownie spadła.
Tainowie kubańscy zetknęli się z białymi kilkanaście lat po rozpoczęciu kolonizacji Hispanioli przez Hiszpanów. W momencie pierwszych prób kolonizacji podjętych w 1509 r., Tainowie kubańscy ostrzeżeni przez uciekinierów z innych wysp karaibskich byli świadomi powstałego zagrożenia. Wielu z nich podejmowało zbrojny opór. Najbardziej znanym Taino stawiającym opór konkwistadorom był Hatuey. Po początkowych sukcesach Indianie ponieśli klęskę, a ich przywódcy, w tym Hatuey, zostali straceni. Dzisiaj można oglądać pomnik Hatueya wzniesiony w mieście Baracoa na wschodnim wybrzeżu Kuby.
Tainowie do 1570 r. przestali w zasadzie istnieć jako odrębna grupa etniczna, nie licząc kilku izolowanych enklaw, zwłaszcza na Kubie i Portoryko. Jednak, wbrew rozpowszechnionym do niedawna poglądom, obecna populacja wysp karaibskich w dużej mierze wywodzi się właśnie od Tainów
5 DZIEŃ
Śniadanie. Wyjazd do CIENFUEGOS.
Malownicze miasto zwane „Perłą Południa” zostało założone przez imigrantów z Francji w I połowie XIX w.
CIENFUEGOS oznacza dosłownie sto ogni. Historyczne centrum Cienfuegos zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Mimo stosunkowo późnego założenia, miasto szybko stało się jednym z ważniejszych ośrodków na wyspie głównie ze względu na otaczające je żyzne ziemie i położenie na szlaku handlowym między Jamajką i miastami Ameryki Południowej od południowego wschodu, oraz Santa Clary, stolicy prowincji znajdującej się na północnym wschodzie, w głębi lądu.
Cienfuegos stało się miejscem handlu przede wszystkim TRZCINY CUKROWEJ, TYTONIU, OWOCÓW MANGO I KAWY.
W latach 1853 – 1860 między miastami wybudowano linię kolejową. Dzięki temu mieszkańcy prowincji VILLA CLARA i okolic w znacznie krótszym czasie mogli dostać się do Cienfuegos, stamtąd do BATABANO, by następnie parowcem i koleją dotrzeć do Hawany, skracając czasochłonną drogę wiodącą przez niezabudowane i niezamieszkałe obszary.
Spojrzymy na jego główne zabytki, t.j. PARQUE MARTI, TEATR TOMAS TERRY, bulwar PALACIO DE VALLE – skarb architektury tego miasta.
Dalej przejazd do TRYNIDADU. Zakwaterowanie w hotelu na Półwyspie Ancon.
Kolacja i wieczór wolny.
Dla chętnych wyprawa do miasta na koncert w Casa de la Musica lub nocnym lokalu Casa de la Trova.
NA KUBIE
Kubańczycy dopiero poznają smak telefonii komórkowej. Turyści nie mają problemu z dodzwonieniem się do kraju z własnego telefonu. Jednak gdyby ktoś miał ochotę przedzwonić z telefonu hotelowego, to minuta rozmowy z krajem może okazać się dużo droższa a połączenia nie zawsze są realizowane. Zasięg komórkowy jest dobry, koszt SMS do Polski ok. 2 zł, a połączenia ok. 8 zł /za minutę (może być różne w zależności od operatora komórkowego). Napięcie 110 volt i prostokątne płaskie bolce wtyczek (koniecznie zabrać ze sobą adapter). Kupno przejściówki na lotnisku lub w mieście pobytu jest niewykonalne po prostu.
Internet jest wolny i drogi, WI –FI tylko w hotelach. Strony internetowe ładują się powoli, gdyż wszystko co robimy jest sprawdzane przez KUBAŃSKIE ORGANY BEZPIECZEŃSTWA.
TRANSPORT
Według kubańskiego rządu turyści nie powinni się mierzyć z Kubańczykami, bo nic dobrego z tego by nie wyszło. Dla turystów stworzone są specjalne linie autobusowe (VIAZUL i TRANSTUR), którymi także mogą jechać kubańczycy, ale ich na to nie stać. Dla kubańczyków są linie ASTRO, ale tam turystów nie wpuszczają.
6 DZIEŃ
Śniadanie. Wyjazd na zwiedzanie najpiękniejszego, wspaniale odrestaurowanego kubańskiego miasteczka TRYNIDAD, które od 1988 roku figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
TRYNIDAD stanowi trzecią najstarszą osadę na Kubie po BARACOA i BAYAMO.
Miasto zostało założone w 1514 roku przez hiszpańskiego konkwistadora Diego Velazpueza de Cuellar, jako baza do planowanej inwazji HERNANA CORTESA na współczesny Meksyk. Jego oryginalną nazwą była LA VILLA DE LA SANTISIMA. Trynidad czyli wioska Najświętszej Trójcy. Kilkanaście lat później miejscowość przeniesiono około 14 km w głąb lądu, by zabezpieczyć mieszkańców przed regularnymi atakami piratów.
Dynamiczny rozwój miasta związany był z hiszpańskim monopolem na handel cukrem (XVIII wiek).
Odwiedzimy CASA DEL ALFARERO (dom rzemiosła i gliny) bardzo znanej rodziny Santander, która założyła tę działalność pod koniec XIX wieku (można tu zrobić zakupy). Zwiedzimy centrum miasta Trynidad. Zwrócimy uwagę na PALACIO CANTERO gdzie zapoznamy się z rozwojem cukrownictwa oraz okropnymi dziejami niewolnictwa spacerując po głównym placu miasta – PLAZA MAYOR zobaczymy piękne domy kolonialne, katedrę, kościół Św. Franciszka.
Naszą wycieczkę zakończymy w słynnym barze LA CANCHANCHARA (kanczaczara). Będzie okazja do wypicia drinka o tej samej nazwie składającego się z miodu, limonki, wody mineralnej i aquardiente, mocnego alkoholu z trzciny cukrowej. W tym miejscu dobra muzyka kubańska leci na żywo.
Przejazd do hotelu, czas wolny. Kolacja i nocleg.
RUM
Jak Karaiby to „piraci z Karaibów”. Jak piraci z Karaibów, to oczywiście RUM.
Rum na Kubie jest i jest go dużo. Z Rumu i coli robi się drinka „CUBA LIBRE”, które to powstało, gdy źli Amerykanie wyzwolili Kubę z rąk Hiszpanów, ale jak się później okazało Kuba nie stała się aż tak Libre jak by wszyscy chcieli.
REJESTRACJE
Na Kubie wszystko musi być jasne. Samochody także są równe i równiejsze i z daleka to powinno być widać. Pięć rodzajów rejestracji z powodzeniem załatwia sprawę
WENTYLATOR
Najlepszym przyjacielem Kubańczyka jest wentylator. Pozwala przetrwać gorące noce a jego utrata może być ciosem podobnym do zdrady żony. Gdy te dwie przykrości spotkają kogoś jednocześnie, może się to skończyć ucieczką do Miami.
CHE ZA DOLARA
Hitem ulicznego handlu są banknoty i monety z Che Guevarą o wartości 3 CUP. Kubańczycy bardzo chętnie sprzedają te numizmatyczne skarby za 1$. Turyści się cieszą, cieszy się również Kubańczyk , z uśmiechem od ucha do ucha idzie do sklepu rozmienić zarobionego dolara (czyli 25 CUP) na kolejne banknoty z CHE.
7 DZIEŃ
Śniadanie. Przejazd w kierunku DOLINY CUKROWNI I HACJENDY – MANACAS INZAGA z jej 45 metrową wieżą (wpisanych na listę UNESCO). Czas na zwiedzanie, drobne zakupy i fotografowanie. Warto wejść na szczyt wieży, z której widok okala rezydencje magnatów cukrowych.
Kontynuacja drogi w kierunku VARADERO przez miasto SANTA CLARA – stolicy prowincji VILLA CLARA. Zwiedzanie kompleksów monumentalnych na cześć CHE – GUEVARY i jego kombatantów w Boliwii.
Zwiedzanie MUZEUM WYKOLEJONEGO POCIĄGU PANCERNEGO. Przystanek przy POMNIKU UŚMIECHNIĘTEGO PAPIEŻA JANA PAWŁA II.
Możliwy czas wolny na zwiedzanie centrum miasta w parku LEONCIO VIDAL i jego otoczenia. Przejazd do hotelu w Varadero. Zakwaterowanie, kolacja, nocleg.
VARADERO to jeden z największych i najbardziej znanych KURORTÓW NA KARAIBACH. Oprócz rajskich scenerii ma wszystko, co potrzeba do odpoczynku – piękne białe plaże i turkusowe morze. Varadero położone jest na półwyspie HICACOS i jest obecnie najpopularniejszym kurortem na Kubie, oferującym wiele atrakcji sportowych i kulturalnych, delfinarium, muzea, galeria i targi z rękodziełem.
Początki Varadero – niegdyś niewielkiej wioski – sięgają XVI wieku. Powstała tu wówczas kopalnia soli, którą eksportowano statkami do Europy. Rozwój turystyki nastąpił dopiero w XIX wieku – wszystko za sprawą tutejszej plaży, która zaczęła przyciągać ludzi niczym magnes. Z czasem rozpoczęto budowę domów letniskowych, a w 1915 roku otwarto pierwszy hotel. Od tego momentu liczba turystów zaczęła się zwiększać, powstawało coraz więcej kurortów oraz ośrodków wypoczynkowych. Dynamiczny rozwój turystyki został zahamowany przez rewolucję kubańską, a następnie przejęcie większości hoteli przez Fidela Castro. W latach 90. XX wieku, w obliczu pogłębiające się kryzysu, ponownie postawiono na turystkę, dzięki czemu Varadero stało się ulubionym celem karaibskich podróży.
SAMO ŻYCIE
Kubańczycy niestety wykorzystują sytuację, że większość turystów nie rozróżnia pieniędzy, albo nie zdaje sobie sprawy z tego, że mogą też używać CUP. Ceny na stoiskach np. z lodami są podane w CUP, ale gdy turysta zapłaci banknotem 5CUC, to dostanie 4CUP reszty. Zapłaci więc 25 razy więcej niż normalna cena.
Należy podziwiać kubańczyków za to, że z kamienną twarzą, bez mrugnięcia okiem mogą tak robić turystów w jajo.
BEZPIECZEŃSTWO
Naszym zdaniem Kuba jest bezpieczna dla turystów – często zdarzają się próby naciągania, ale poza tym jest porównywalnie do Polski. Generalnie ludzie są mili i chętnie pomogą, udzielą informacji, z tym że zawsze trzeba uważać na typy, których turyści przyciągają i mają niekoniecznie uczciwe zamiary. Ludzie zagadnięci na ulicy mówią, żeby o drogę pytać umundurowanych, ale hawańskie dziewczyny – policjantki często są tak rozgarnięte, że do końca bym im nie wierzył, za to chętnie pozują do zdjęć za 1 $.
8 DZIEŃ
Varadero – ALL INCLUSIVE – wypoczynek na karaibskiej plaży.
Możliwość skorzystania z oferty wycieczek fakultatywnych organizowanych przez hotel.
9 DZIEŃ
Varadero – ALL INCLUSIVE – wypoczynek na karaibskiej plaży.
Możliwość skorzystania z oferty wycieczek fakultatywnych organizowanych przez hotel.
10 DZIEŃ
Varadero – ALL INCLUSIVE – wypoczynek na karaibskiej plaży.
Możliwość skorzystania z oferty wycieczek fakultatywnych organizowanych przez hotel.
11 DZIEŃ
Varadero – ALL INCLUSIVE – wypoczynek na karaibskiej plaży.
Możliwość skorzystania z oferty wycieczek fakultatywnych organizowanych przez hotel.
12 DZIEŃ
Varadero – ALL INCLUSIVE – wypoczynek na karaibskiej plaży.
W godzinach popołudniowych wykwaterowanie z pokoi hotelu.
Przejazd na lotnisko w Hawanie
Odprawa bagażowa w Hawanie
Przelot z Hawany do Berlina (z przesiadką w jednym z portów europejskich)
13 DZIEŃ
Przylot do Berlina, odprawa bagażowo – celna,
Zorganizowany przejazd autokarem z Berlina do Szczecina /autokar na wyłączność grupy TRAVEL CENTER/ /przejazd autokarem dodatkowo płatny /
Przyjazd grupy do Szczecina w godzinach wieczornychPOŻEGNANIE I DO ZOBACZENIA
CENA 8997 ZŁ + 870 € (płatne na KUBIE)
(przy rezerwacji do 15.12.2022 r.)
CENA 9997 ZŁ + 870 € (płatne na KUBIE)
(przy rezerwacji od 16.12.2022 r.)
Program objazdowy jest programem ramowym i może ulec drobnym zmianom jednak wszystkie miejsca i obiekty przewidziane do zwiedzania zostaną zachowane, chociaż w innej kolejności. Środki transportu mogą ulec zamianie w wyniku rozporządzenia władz lokalnych. Biuro realizując program jest zobowiązane przestrzegać decyzje i procedury narzucone przez służby bezpieczeństwa Kuby. Program zwiedzania jak i hotele podczas wycieczki są monitorowane.CENA OBEJMUJE:
- opiekę pilota grupy z BIURA PODRÓŻY TRAVEL CENTER na całej trasie i w czasie pobytu / od wyjazdu ze Szczecina – do powrotu do Szczecina/
- opiekę pilota polskojęzycznego na Kubie
- zorganizowany przejazd autokarem na trasie Szczecin – Berlin / dla osób, które przejazd mają opłacony /
- zorganizowany przejazd autokarem na trasie Berlin – Szczecin / dla osób, które przejazd mają opłacony /
- przeloty samolotami rejsowymi /z pełnym serwisem pokładowym/na trasie Berlin – Hawana (z przesiadką w jednym z portów europejskich)
- przeloty samolotami rejsowymi /z pełnym serwisem pokładowym/na trasie Hawana – Berlin (z przesiadką w jednym z portów europejskich)
- transfery i przejazdy klimatyzowanym samochodem typu VAN / minibus /autokar.
- zakwaterowanie w hotelach 3* w Hawanie, Zatoce Świń i Trynidad,
- zakwaterowanie w hotelu 4* w Varadero.
- wyżywienie wg programu
- ubezpieczenie TRAVEL WORLD TU EUROPA(KL 15000 EUR; KR 5000 EUR; NNW 3000 EUR; Bagaż 300 EUR)
- bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
CENA NIE OBEJMUJE:
- napiwków dla bagażowych, tragarzy, pilotów, przewodników i kierowców 80 Euro / za osobę za cały pobyt, płatne kontrahentowi na Kubie/,
- lunchy, indywidualnie zamawianych napojów do posiłków,
- wycieczek fakultatywnych kupowanych dodatkowo w hotelu
- wiza kubańska z pośrednictwem wizowym (karta turysty) 250 zł / os. (płatne w biurze TRAVEL CENTER przed wyjazdem)
- opłaty za zorganizowany przejazd autokarowy na trasie Szczecin – Berlin, Berlin – Szczecin (220 zł / os. w dwie strony z bagażem kabinowym i głównym)
PROPOZYCJE WYCIECZEK FAKULTATYWNYCH (dla chętnych ) W VARADERO:
CAYO BLANCO ok. 95 USD/ osobę
Przejazd na przystań Marina Gaviota i wypłynięcie na rejs katamaranem na wyspę Cayo Blanco. Podczas rejsu otwarty bar napojów chłodzących oraz lokalnych drinków. Nurkowanie powierzchniowe z maska i rurką na rafie koralowej otaczającej wyspę. Obiad i wypoczynek na białych plażach z możliwością kąpieli w krystalicznie czystej i turkusowej wodzie.
UWAGI:
- paszport uczestnika musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty wylotu na Kubę;
- nie ma wymaganych szczepień, informacji udzielają Stacje Sanitarno Epidemiologiczne;
- kolejność zwiedzania obiektów oraz usytuowanie noclegów może ulec zmianie;
- zgodnie z art. 17. Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych cena wycieczki może zostać podwyższona ze względu na wzrost kosztów transportu, opłat urzędowych, podatków lub opłat należnych za usługi lotniskowe, załadunkowe lub przeładunkowe w portach morskich i lotniczych, wzrost kursów walut, nie później niż 20 dni przed jej rozpoczęciem.
- przy wylocie z Kuby obowiązuje opłata wylotowa w wysokości 25 Euro/za osobę, jednak od kilku lat nie jest pobierana, chociaż oficjalnie nie została zniesiona.
ZAPRASZAMY PAŃSTWA SERDECZNIE
-
Zarezerwuj telefonicznie
tel. 91 433 48 80
tel. 502 292 102
Zarezerwuj przez internet
Nasz pracownik skontaktuje się z Państwem telefonicznie w celu dokończenia rezerwacji